Chwasty w uprawach zbóż

Jednym z chwastów, które najczęściej występują w uprawach zboża, jest miotła zbożowa, jest to chwast jednoroczny zbóż jarych oraz ozimych.

Często nasiona kiełkują jesienią, jest to gatunek, który mocno się ukorzenia, często rośliny są wyższe niż zboże uprawne. Chwast ten może rosnąć na glebach piaszczystych, posiada rozwinięty układ korzenny, który pobiera duże ilości wilgoci z gleby, konkurując w ten sposób z roślinami uprawnymi. Pierwsze liście są dość charakterystyczne, uformowane spiralnie, posiadają powierzchnię szorstką, jest to chwast, który łatwo rozpoznać już na wczesnym etapie rozrostu.

Chwasty w uprawach zbóż

Zwalczanie miotły zbożowej za pomocą herbicydów

Miotła zbożowa może przybierać kolory ciemno żółte, jasnobrązowe, jest to roślina, która rośnie pośród zbóż i może wyrządzić duże straty w uprawie, sięgające nawet 40%. W przypadku zbyt dużego i zbyt gęstego rozwoju warto stosować skuteczne herbicydy selektywne, będą to środki, które działają na określony rodzaj roślin, przykładowo na chwasty dwuliścienne. W ten sposób możemy pozbyć się nie tylko miotły zbożowej, ale także innych często występujących na polach chwastów. Pierwsze opryski można wykonywać przedwschodowo, wówczas herbicyd będzie hamował w pewnym stopniu rozwój chwastów, pozwoli to roślinom poprawnym na prawidłowy rozwój, co będzie istotne zwłaszcza na początku wzrostu.

Miotła zbożowa jest uważana za najbardziej agresywny chwast, często występuje nie tylko w uprawach zbóż, ale także w innych uprawach roślin. Dodatkowym problemem będzie większe zużycie nawozów na obszarach, gdzie miotła zbożowa występuje w dużej ilości. Opryski możemy stosować w różnych fazach, etapach rozwoju, będą to opryski przedwschodowe, jak również opryski, które będą działały na liście oraz łodygi. W ten sposób będziemy mogli dużo skuteczniej pozbywać się chwastów niż przy jednorazowym oprysku. Wiele osób stara się wykorzystywać sprzyjające warunki pogodowe, odpowiednią temperaturę, pogodę bezwietrzną, kiedy herbicydy będą mogły prawidłowo osiadać na liściach. Będą wówczas wchłaniane, mogą zatem sprawnie powodować zachwianie naturalnych procesów zachodzących w roślinach.

Jeżeli poszukujemy specjalistycznych porad na temat herbicydów, które można wykorzystać przy usuwaniu miotły zbożowej, warto wejść na stronę https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/. Dowiemy się tam, jakie środki możemy wybrać w różnych etapach rozwoju rośliny. Dowiemy się także, jakie inne chwasty mogą zostać zniszczone przy użyciu herbicydów dedykowanych do miotły zbożowej.

Previous post Bardzo praktyczny zamek meblowy do barku
Next post Co warto wiedzieć na temat koszulek strażackich