Energia słoneczna może zapewnić gospodarstwom domowym duże oszczędności

Jeśli odniesiesz się do fizycznych wymiarów panelu słonecznego, musisz wiedzieć, że każdy producent ma swoje optymalne wymiary.

W dużej mierze zależy to od zastosowanej technologii. Panele słoneczne składają się z układu ogniw, a w zależności od liczby komórek w panelu są one większe lub mniejsze. Tradycyjnie panele słoneczne występują w dwóch różnych konfiguracjach, to jest 60-ogniwowa i 72-ogniwowa, jednak niektórzy producenci oferują panele nawet 96-ogniwowe. Panele słoneczne są również dostępne w elastycznych i składanych konfiguracjach, dzięki czemu są bardziej praktyczne i łatwe do przenoszenia, jeśli chcesz je zabrać na wycieczki piesze lub kempingowe. Można je instalować na łodziach czy przyczepach kempingowych. Niemniej jednak tradycyjne systemy wykorzystują panele 60-ogniwowe i 72-ogniwowe. Te rozmiary paneli słonecznych są standardowe i odpowiednie dla instalacji mieszkalnych i komercyjnych. W ostatnim czasie cena paneli fotowoltaicznych znacząco spada ze względu na ich popularność i dostępność w sprzedaży. Innym czynnikiem wpływającym na rosnącą przystępność cenową paneli słonecznych jest dostępność lokalnych ulg podatkowych. Na przykład ulga podatkowa na energię słoneczną może zapewniać obniżkę podatku dochodowego, lub korzysta się z niej jako ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe. Ponadto zainstalowane panele słoneczne mogą zwiększyć wartość odsprzedaży Twojego domu. Koszty paneli fotowoltaicznych spadły w ostatnich latach. Zaoszczędzisz również pieniądze na konserwacji, ponieważ nie ma żadnych ruchomych części, które mogłyby się zepsuć. Ponadto znacznie spadł również koszt domowych baterii słonecznych do magazynowania energii. Do obliczenia ilości potrzebnych do wytwarzania energii ogniw możemy wykorzystać panele fotowoltaiczne kalkulator. Energia elektryczna wytwarzana przez ogniwa słoneczne jest czysta i cicha. Ponieważ panele fotowoltaiczne nie używają innego paliwa niż światło słoneczne, systemy fotowoltaiczne nie uwalniają do środowiska żadnych szkodliwych zanieczyszczeń powietrza ani wody, nie wyczerpują zasobów naturalnych ani nie zagrażają zdrowiu zwierząt lub ludzi. Systemy fotowoltaiczne są ciche i dyskretne wizualnie, mogą wykorzystać niewykorzystaną przestrzeń na dachach istniejących budynków mieszkalnych czy komercyjnych. Ogniwa paneli słonecznych zostały pierwotnie opracowane do użytku w kosmosie, gdzie naprawa jest niezwykle kosztowna, jeśli nie niemożliwa. Takie panele nadal zasilają prawie każdego satelitę okrążającego Ziemię, ponieważ działają niezawodnie przez długi czas, praktycznie bez potrzeby konserwacji.

Energia słoneczna jest łatwo dostępnym zasobem odnawialnym.

Nie trzeba jej importować z innych regionów kraju czy świata. Zmniejsza to wpływ transportu na środowisko, a także zmniejsza naszą zależność od importowanej ropy. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które są wydobywane i zbierane, kiedy używamy energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, nie wyczerpujemy ani nie zmieniamy zasobów naturalnych. System fotowoltaiczny można rozbudować na dowolny rozmiar w oparciu o zapotrzebowanie użytkownika na energię. Ponadto właściciel systemu fotowoltaicznego może go powiększyć w przyszłości lub przenieść, jeśli zmienią się jego potrzeby energetyczne. Na przykład właściciele domów mogą dodawać moduły co kilka lat, gdy ich zużycie energii i zasoby finansowe rosną. Chociaż w procesie produkcji paneli słonecznych wykorzystuje się niektóre toksyczne chemikalia, takie jak kadm i arsen, ten wpływ na środowisko jest niewielki i można go łatwo kontrolować poprzez recykling i odpowiednią utylizację ogniw. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż paneli słonecznych, może nam przysługiwać ulga termomodernizacyjna fotowoltaika, i warto z niej skorzystać. Energia słoneczna jest nieco droższa w produkcji niż konwencjonalne źródła energii, częściowo ze względu na koszt produkcji urządzeń fotowoltaicznych, a częściowo ze względu na wydajność konwersji sprzętu. Wraz ze wzrostem wydajności konwersji i dalszym spadkiem kosztów produkcji, panele fotowoltaiczne będą stawały się coraz bardziej konkurencyjne cenowo w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi.

Previous post Oczyszczanie powietrza w domu
Next post Upiększamy wnętrze domu