Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie ekspresu do kawy?

Ekspres do kawy, który często jest używany, może zostać zakamieniony przez twardą wodę.

W tym przypadku należy użyć specjalnych odkamieniaczy, możliwe jest także wykorzystanie octu, kwasku cytrynowego. W przypadku nowoczesnych, automatycznych ekspresów do kawy, możemy skorzystać z dedykowanych programów czyszczenia. Dostępne są odkamieniacze w formie tabletek lub też płynu. Odkamieniacz rozcieńczamy z wodą, wlewamy do pojemnika, dzięki czemu możemy łatwo wyczyścić cały ekspres.

Jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie ekspresu do kawy?

Jak wpływa kamień na działanie ekspresu do kawy?

Kamień, który odkłada się w ekspresie, wpływa negatywnie na smak kawy, jej aromat. Kamień często odkłada się także na grzałce, wówczas jest ona mniej wydajna, dłużej czekamy na podgrzanie wody, jak również ekspres będzie zużywał większą ilość energii elektrycznej. W niektórych przypadkach zbyt duża ilość kamienia może prowadzić do awarii ekspresu, zatkania przewodów dostarczających wodę. Dlatego powinniśmy regularnie czyścić ekspres. Wielu producentów zaleca odkamienianie co 200 filiżanek, powinniśmy odkamieniać nasz ekspres biorąc pod uwagę także częstość użytkowania i jakość wody.

Jeżeli posiadamy nowoczesny, automatyczny ekspres do kawy, możemy skorzystać ze specjalnego programu, który pozwala na automatyczne wyczyszczenie wszystkich dyszy, pojemników, grzałki. W tym przypadku powinniśmy przygotować odpowiedni roztwór, rozcieńczyć odkamieniacz z wodą i wlać go do pojemnika. W zależności od potrzeb możemy proces powtórzyć, następnie należy oczyścić ekspres przykładowo przepuszczając czystą wodę. Domowe sposoby, przykładowo czyszczenie za pomocą octu, może pozostawiać nieprzyjemny zapach, dlatego warto wykorzystać profesjonalne odkamieniacze. W przypadku, jeżeli mamy w kranie bardzo twardą wodę, z pewnością powinniśmy częściej czyścić ekspres do kawy, niekiedy możemy stwierdzić, że należy odkamienić nasze urządzenie, kiedy kawa zmieni smak lub też aromat.

Warto wybierać sprawdzone środki do czyszczenia, takie jak Odkamieniacz w tabletkach gaggia. Odkamieniacze często sprzedawane są po kilka sztuk, co pozwoli na kilkukrotne zastosowanie. Podobnie, jeżeli wybierzemy odkamieniacz w płynie, możemy wybrać butelkę 400 lub 500 ml, która wystarczy na kilka płukań naszego ekspresu do kawy.

Previous post Architekci którzy czekają na wasz sygnał
Next post Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs programowania Python?