Ludzkie narządy wzroku, czyli oczy, są narażone na wiele nieprzyjemnych schorzeń, wad oraz dolegliwości.
Wiążą się one czasami z bólem, uczuciem dyskomfortu lub pogorszeniem widzenia, a to z kolei uniemożliwia normalne życie i funkcjonowanie na co dzień. Okazuje się, że do grona różnych wad wzroku zalicza się krótkowzroczność, a także nadwzroczność. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich problemów, które dotykają coraz szersze grono ludzi w Polsce, a także na świecie. Na szczęście na terenie naszego kraju działają fachowcy, którzy są w stanie skutecznie radzić sobie z takimi problemami.
Co należy wiedzieć o nadwzroczności i krótkowzroczności?
Jeśli chodzi o krótkowzroczność to jej najczęstszą przyczyną jest nadmierne wydłużanie się gałki ocznej. W takim przypadku promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, więc niezbędne jest zastosowanie soczewek, które zagwarantują rozproszenie światła i sprawią, że ostrość widzenia będzie prawidłowa. Oprócz tego istnieją nowoczesne technologie laserowej korekcji wzroku, które umożliwiają. Istotne jest też przeprowadzanie regularnych badań okulistycznych przez osoby krótkowzroczne, ponieważ problem ten może się z czasem pogłębiać.
Nadwzroczność jest wadą, z powodu której najczęściej cierpią dzieci. Gałka oczna kształtuje się w prawidłowy sposób jeszcze przez wiele lat po urodzeniu. Ze względu na mały rozmiar gałki ocznej u dzieci, jej układ optyczny skupia promienie świetlne za okiem. W związku z tym stosowane są soczewki oraz okulary ze szkłami skupiającymi. Są to tak zwane „plusy”. Nadwzroczność jest problemem, który może również prowadzić do rozwoju zeza. Warto więc regularnie kontrolować swoje oczy u okulisty.
Na szczęście w Warszawie i okolicach działalność prowadzą różni lekarze specjaliści, którzy zajmują się świadczeniem fachowych usług medycznych różnego rodzaju. Profesjonalni fachowcy promujący się hasłem okulista wola i innymi podobnymi słowami, są w stanie zapewnić swoim pacjentom skuteczną diagnostykę, a także leczenie wielu różnych schorzeń oraz korygowanie wad, takich jak między innymi wspomniana wyżej krótkowzroczność lub nadwzroczność.