Jak uniknąć plagiatu przy projektowaniu logo firmy?

Logo to znak graficzny oraz nazwa odróżniają produkt od oferty konkurencji.

Wszystkie firmy, które chcą konkurować na rynku, przygotowują unikalne opakowania, często wymyślają ciekawe nazwy dla swoich produktów. Warto zwrócić uwagę na zasady ochrony patentowej w przypadku towarów. Urząd Patentowy nie przyjmie dowolnej nazwy czy też dowolnego znaku graficznego. Powinny być to nazwy oryginalne, które nie kojarzą się przykładowo z nazewnictwem powszechnym danego towaru. Podobnie znaki graficzne powinny odróżniać się od znaków już wcześniej zarejestrowanych.

Jak uniknąć plagiatu przy projektowaniu logo firmy?

Jak porównać pliki graficzne?

Dzięki temu chronione są produkty, ale także własność intelektualna w postaci znaków graficznych. Możemy skorzystać z ochrony na terenie Polski, jak również poszczególnych krajów czy też całej Unii Europejskiej. Na stronach Urzędu Patentowego oraz stronach Europejskiego Urzędu, który reguluje własność intelektualną, znajdziemy wyszukiwarki, które pozwalają nam porównać naszą grafikę z istniejącymi projektami. W ten sposób możemy szybko wykryć ewentualne podobieństwa, które prowadziłoby do odrzucenia naszego wniosku patentowego. Podobnie możemy wykorzystać także internetowe wyszukiwarki, takie jak Google czy też Bing, które również posiadają możliwość wyszukiwania obrazów. Wystarczy przeciągnąć plik graficzny w odpowiednie miejsce w wyszukiwarce, aby porównać je z podobnymi wynikami.

Studia graficzne, które zajmują się projektowaniem logo, wiedzą w jaki sposób należy przygotować unikalne projekty znaków graficznych. Dodatkowo znają także metody porównania unikalności. W ten sposób uzyskamy znak towarowy, który otrzyma patent odpowiedniego urzędu. Dzięki temu możemy zastrzec nazwę, znak graficzny, jak również kształt opakowania, jego kolorystykę. W ten sposób ochronimy nasz produkt czy też usługę przed nieuczciwą konkurencją. Mamy również pewność, że podobne znaki graficzne nie będą wykorzystywane w przyszłości przez inne firmy, aby upodobnić swoje produkty do naszego.

Szczegóły dotyczące tworzenia unikalnych znaków graficznych znajdziemy na stronie https://e-project24.pl/czy-moje-logo-jest-plagiatem-jak-to-sprawdzic/. Przeczytamy tam bardzo ciekawy artykuł na temat unikania plagiatu, dowiemy się jakie cechy odróżniają poszczególne znaki graficzne, dzięki czemu łatwo stworzymy unikalny znak graficzny i bez problemu zarejestrujemy go w Urzędzie Patentowym.

Previous post Konkretne wiązary kratownicowe wykonane z drewna
Next post Smaczne krówki z nadrukiem z renomowanej firmy