Co można zrobić, jeśli podejrzewamy wystąpienie mączniaka na roślinach

Jeśli podejrzewasz infekcję mączniaka prawdziwego, na roślinach uważnie szukaj zainfekowanych liści, pędów i pąków w okresie uśpienia i usuń je.

Zainfekowane pąki są spłaszczone lub pomarszczone w porównaniu z normalnymi pąkami.

Pąki, liście i zainfekowane pędy mają na powierzchni cienką warstwę białego, rozmytego grzyba, który zwykle jest łatwo widoczny i przypomina nalot z mąki czy talku. Tam, gdzie jest to możliwe, usuń i wyrzuć zimujące liście na zarażonych roślinach, usuń pędy do korzeni w okresie spoczynku. Usuń zainfekowane sadzonki z ogrodu i zniszcz je.Co można zrobić, jeśli podejrzewamy wystąpienie mączniaka na roślinach

Zwalczanie mączniaka prawdziwego kapustnych fungicydami

Tam, gdzie mączniak prawdziwy był w przeszłości problemem, mogą być potrzebne środki grzybobójcze. Fungicydy działają jako środki ochronne, lecznicze lub jedno i drugie. Środek grzybobójczy o działaniu ochronnym może jedynie zapobiec wystąpieniu nowej infekcji, ale środek zwalczający zabije istniejącą infekcję. Zastosuj fungicydy ochronne na bardzo podatne rośliny, jeszcze zanim pojawi się choroba. Środki ochrony roślin należy stosować przy jak najwcześniejszym pojawieniu się choroby. Gdy mączniak prawdziwy rozrośnie się na dużą skalę, nawet zwalczanie fungicydami staje się trudniejsze.Dostępnych jest wiele rodzajów fungicydów bezpiecznych dla drzew i krzewów owocowych, warzyw czy zbóż, jednak należy pamiętać, że mają one przede wszystkim charakter prewencyjny. Zastosuj fungicydy ochronne na podatne rośliny, zanim rozwinie się choroba. Gdy wzrost mączniaka prawdziwego jest łagodny do umiarkowanego, jest już na ogół za późno, aby ochronne fungicydy skutecznie zwalczały infekcję, z wyjątkiem wzrostu nowych roślin. Fungicydy ochronne są skuteczne tylko w kontakcie, więc aplikacje muszą zapewnić dokładne pokrycie wszystkich podatnych części roślin.Gdy rośliny rosną i wytwarzają nową tkankę, jeśli występuje mączniak prawdziwy kapustnych dodatkowe aplikacje mogą być konieczne w odstępach 7-10 dni, o ile warunki sprzyjają rozwojowi choroby. Na bardzo podatnych roślinach siarkę można stosować na początku sezonu, a następnie w miarę upływu sezonu przechodzić na inne rodzaje fungicydów. Najlepszą kontrolę zapewnia jednak nakładanie preparatu, który jest zarówno środkiem ochronnym, jak i eliminującym, we wczesnych opryskiwaniach.

Previous post Do czego służą listwy przypodłogowe?
Next post Jaki duży areał lasu masz zamiar wyciąć niedługo?