Herbicydy w walce z chwastami w rolnictwie

Herbicydy są obecnie najpopularniejszymi środkami, które bardzo skutecznie radzą sobie z usuwaniem chwastów.

Mogą być to herbicydy totalne, czyli takie, które będą usuwały wszystkie rośliny z danego obszaru, lub też herbicydy selektywne, które działają jedynie na określone rodzaje roślin. Herbicydy selektywne stosowane są przykładowo w rolnictwie, ogrodnictwie, gdzie zwalczają często rośliny dwulistne, mogą one działać kontaktowo lub też poprzez wnikanie do wnętrza roślin. Będą stosowane doglebowo, wówczas docierają do rośliny przez układ korzenny, lub też będą to opryski stosowane na rozwinięte rośliny, które będą niszczone przez liście.

Herbicydy w walce z chwastami w rolnictwie

Skuteczny herbicyd selektywny Metos 960 EC

Herbicydy selektywne nie niszczą roślin uprawnych, powinny być dobrane odpowiednio do danej uprawy, przykładowo może być to zboże, ziemniaki, rośliny strączkowe. Herbicydy selektywne obecnie charakteryzują się bardzo skutecznym działaniem, możemy wykorzystać różne rodzaje, łączyć kilka typów herbicydów, aby osiągnąć wyższą skuteczność. Niektóre chwasty mogą z czasem uodparniać się na działanie herbicydu, zwłaszcza jeżeli jest on stosowany ciągle co roku. Można zatem zmieniać rodzaje oprysków, dzięki czemu uzyskamy wyższe plony. Chwasty, które zostaną usunięte, nie będą pobierały z gleby wody, składników mineralnych, które potrzebne są do prawidłowego rozwoju roślinom uprawnym.

Jednym z bardzo skutecznych herbicydów jest Metos 960 EC, działa on dobrze w przypadku występowania chwastnicy jednostronnej, psianki czarnej, włośnicy zielonej. Jednak niektóre chwasty, takie jak komosa czy rdest, mogą być odporne, dlatego często stosuje się preparat wraz z innymi herbicydami. Jest to środek, który bardzo dobrze działa prewencyjnie, może skutecznie hamować kiełkowanie siewek chwastów. Stosowany jest także nalistnie, na krótko po wschodzie rośliny. Stosowany jest jako środek ochronny w przypadku kukurydzy, słonecznika, prosa, buraka ćwikłowego, chrzanu, brukwi oraz tytoniu. Stosowany jest również w ogrodnictwie, pośród roślin ozdobnych czy też w szkółkach drzew iglastych. Środek nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawnych, likwidując przy tym skutecznie wiele chwastów występujących w uprawach.

Herbicyd selektywny Metos 960 EC możemy zakupić na stronie http://uprawy.clug.pl, dostępne są opakowania 1 l oraz 5 l, na opakowaniu znajdziemy informacje na temat dawkowania, rozcieńczania w zależności od upraw, na których chcemy go zastosować. Warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania, w przypadku niektórych roślin może być stosowany raz na 3 lata.

Previous post Jak pielęgnować wnętrze pojazdu?
Next post Jak wykorzystać gadżety reklamowe w promocji biznesu?