Skuteczne zwalczanie chwastów na polu

Rolnicy od wielu lat zwalczają chwasty na uprawach, aby ułatwić zbiory i zwiększyć plony.

Do niedawna, opierając się na historii rozwoju roślin uprawnych, było to możliwe tylko ręcznie i mechanicznie. Chwasty liściaste i chwasty trawiaste usuwano do korzenia motyką i chwastownikiem, dzięki czemu uprawiane rośliny otrzymały więcej wody, światła i składników odżywczych pobieranych z gleby.

Skuteczne zwalczanie chwastów na polu

Zabiegi herbicydowe przeprowadzane jesienią

Obecnie, dzięki rozwiązaniom herbicydowym, rolnicy często mogą zaoszczędzić sobie czasochłonnego, pracochłonnego i kosztownego procesu ręcznego usuwania chwastów. A tym samym wyraźnie zwiększają swoją konkurencyjność w kontekście międzynarodowym. Dostępne są herbicydy selektywne, herbicydy powalające, herbicydy kontaktowe oraz herbicydy doglebowe. To, który herbicyd jest lepszym wyborem w indywidualnym przypadku, zależy od kilku czynników, a mianowicie samego gatunku chwastów lub panujących warunków pogodowych i właściwości gleby. Terminy oprysków są również kryteriami, które należy wziąć pod uwagę wybierając zabiegi z użyciem herbicydów.

Herbicydy selektywne są skuteczne tylko przeciwko niektórym chwastom, podczas gdy herbicydy o szerokim spektrum działania lub herbicydy powalające są skuteczne przeciwko wielu roślinom. Przy wyborze herbicydu duże znaczenie ma również rodzaj wchłaniania, przez liście chwastów lub przez korzenie. Selektywne herbicydy to rodzaj herbicydów, które zabijają trawy, ale umożliwiają dalszy wzrost roślinom szerokolistnym. Herbicydy są ważne w uprawie roślin liściastych, takich jak groch i soja, oraz w kontrolowaniu wzrostu traw w sadach i winnicach.

Herbicydy selektywne mają wiele różnych metod zabijania roślin, a mechanizm toksyczności jest bezpośrednio związany z selektywnością stosowanego środka. Na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-na-jesien/ możemy znaleźć artykuł, z którego dowiemy się, jakie rodzaje herbicydów polecane są do stosowania na polach jesienią. W ten sposób chronimy plony przed chwastami, które mogłyby przetrwać zimę w postaci nasion w glebie i rozwinąć się wiosną, zakłócając prawidłowy wzrost płodów rolnych.

Previous post Czym zajmuje się prywatny detektyw?
Next post Jak pielęgnować wnętrze pojazdu?