Do czego służą listwy przypodłogowe?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdego domu i mieszkania. Wybieramy ją z wielką uwagą, weryfikujemy właściwości tego czy innego rodzaju posadzki. Ostatecznie ma ona nam służyć przez lata. Nie możemy jednak pominąć pewnych detali, które pozwolą estetycznie wykończyć podłogę i odpowiednio ją zabezpieczyć. O czym mowa? Listwy przypodłogowe muszą stanowić spójną całość z podłogą i zgrabnie łączyć ją ze ścianami. Do czego jeszcze służą niepozorne listwy przypodłogowe?

 

Element maskujący dylatację

Pomiędzy podłogą a ścianą musi znajdować się szczelina dylatacyjna, która eliminuje możliwość nachodzenia na siebie paneli podłogowych lub desek. Nie jest ona zbyt estetyczna, dlatego też w tym miejscu montowane są listwy przypodłogowe, które estetycznie zakrywają szczelinę.

Ochrona ściany – przed zabrudzeniami i uderzeniami

Zadaniem listew przypodłogowych, innymi słowy, cokołów jest także zabezpieczanie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi. Uderzenie o ścianę pozbawioną listew (np. odkurzaczem) skutkowałoby odpadaniem tynku. Stanowią one również zabezpieczenie przed różnego rodzaju zabrudzeniami.

Element maskujący przewody

Na rynku są dostępne listwy przypodłogowe, które pozwalają na to, by puścić w nich różnego rodzaju kable. W ten sposób nie będą one widoczne. Na rynku dostępne są modele wyposażone w złączki, korytka czy uchwyty, które ułatwiają schowanie przewodów, dzięki czemu zachowujemy wyższą estetykę wnętrz, a także eliminujemy możliwość gromadzenia się kurzu w plączących się kablach.

Wysoka estetyka pomieszczeń

Wiemy już, że w listwach możemy schować kable co przełoży się na to, że pomieszczenia będą się lepiej prezentować. Pamiętajmy też o tym, że same listwy, które nie zawsze są zakryte przez meble, mogą się bardzo ładnie prezentować. Ich dobór jest o tyle istotny, że listwy łączą dwie największe powierzchnie domu, czyli podłogi ze ścianą. Drzemie więc w nich potencjał aranżacyjny, który podkreśli zarówno posadzkę jak i ścianę, a listwy same w sobie mogą stanowić element dekoracyjny.

 

Previous post Nowoczesne płytki łazienkowe – jak wybrać niezawodną ceramikę?
Next post Co można zrobić, jeśli podejrzewamy wystąpienie mączniaka na roślinach