Pod pewnymi względami oświetlenie LED jest idealną technologią

Podstawowym zamiennikiem tradycyjnej żarówki jest świetlówka kompaktowa o wyższej wydajności lub halogen.

Mają one jednak wady, przede wszystkim obecność toksycznej rtęci i dziwny, czasem nieprzyjemny kolor oraz migotanie, które nawet mogą powodować ból głowy i oczu u niektórych osób. Diody LED są używane od wielu lat, oświetlają cyfrowe zegary, lampki choinkowe, telewizory, latarki i sygnały drogowe oraz sygnalizują, kiedy masz nową wiadomość w telefonie komórkowym. Obecnie diody LED coraz częściej zastępują tradycyjne żarówki w oświetleniu pomieszczeń. Technologia oświetlenia półprzewodnikowego lub LED działa w prosty sposób, zasadniczo zamiast emitować światło z próżni jak w żarówce, lub w gazie jak w świetlówce kompaktowej, dioda LED emituje światło z kawałka ciała stałego. W przypadku tradycyjnej diody LED ten kawałek materii jest właśnie półprzewodnikiem. Zamienna dla 60-watowej żarówki dioda LED emituje takie samo światło przy znacznie mniejszym zużyciu energii, ponieważ podczas wytwarzania światła nie emituje ciepła. Jest to znacznie bardziej wydajna technologia niż metoda próżniowa czy żarnikowa stosowana w żarówkach tradycyjnych, nawet o około 90 procent.

Ale efektywność energetyczna to nie wszystko, należy również wspomnieć o oszczędności czasu i pieniędzy na wymianie żarówek, ponieważ diody LED mogą przetrwać nawet 20 lat bez konieczności wymiany.

Można również regulować intensywność światła montując ściemniacz led. Światła półprzewodnikowe, takie jak diody LED, są bardziej stabilnymi źródłami światła niż żarówki lub świetlówki, a różnica jest zaskakująca, ponieważ typowa żarówka świeci około 750 godzin, natomiast dioda LED około 30 000 godzin lub więcej w zależności od użytkowania. Nawet przy większym koszcie początkowego zakupu, diody LED ostatecznie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, ponieważ potrzebujesz tylko jednej żarówki na dekadę lub dwie i wydajesz mniej pieniędzy na oświetlenie domu czy biura. Tak więc wysoka cena jest naprawdę jedynym problemem w przypadku zakupu oświetlenia LED, ale to może się wkrótce zmienić.

Previous post Czym się kierować wybierając domek w Zakopane?
Next post Klocki lego dla dziecka