Renowacja i cyklinowanie podłóg drewnianych oraz parkietów może dawać wspaniałe rezultaty, osiągają różne cele, ale metoda odnawiania drewna musi być odpowiednio dobrana.
Czasami, jeśli podłoga jest w bardzo złym stanie lub była kilkukrotnie poddawana procesowi cyklinowania, konieczna może być jej wymiana w całości lub częściowo. Bez pełnej lub częściowej wymiany, dwoma rozwiązaniami do przywracania starej, zniszczonej podłogi są cyklinowanie i polerowanie oraz zmiana powierzchni uszczelnienia. Istnieje jednak więcej niż jeden sposób na przywrócenie podłogi do odpowiedniego stanu, a szlifowanie i odnawianie to tylko jedno z rozwiązań. Różnica między cyklinowaniem a polerowaniem w przypadku technik renowacji podłóg drewnianych sprowadza się do poziomu zadawanych przez nie szkód. Cyklinowanie usuwa uszkodzony lakier czy inny uszczelniacz i część uszkodzonego drewna. Ponieważ ta najwyższa warstwa drewna jest tą, która pochłania plamy oraz ma na sobie zadrapania i rysy, szlifowanie desek usuwa również takie uszkodzenia z powierzchni drewna.
Po całkowitym oszlifowaniu uszczelnia się drewno nową warstwą lakieru, wosku lub stosuje się olejowanie w zależności od wyboru i preferencji klienta.
Natomiast polerowanie dotyczy tylko uszczelniacza zewnętrznego i nie dotyka drewna. Ta warstwa ochronna może być uszkodzona, ale drewno pod spodem może być w dobrym stanie, nawet jeśli podłogi wyglądają na zużyte. Specjaliści od drewna i polerowania podłóg używają okrągłej maszyny, aby usunąć część tej warstwy, trzymając się z dala od drewna, a następnie nałożyć nową warstwę uszczelniacza, aby podłogi wyglądały jak nowe. Jeśli jednak klepki drewniane uległy wypaczeniu konieczna może być wymiana całkowita lub częściowa takiej podłogi, możemy wtedy skorzystać z takich usług jak układanie parkietu Gdańsk. Cyklinowanie usuwa głębokie niedoskonałości w podłodze i pozwala właścicielom domów nawet na zmianę koloru podłogi z twardego drewna. Jednak decydującymi kryteriami przy wyborze sposobu renowacji jest ilość szkód, które należy naprawić i jak daleko dostało się do warstw drewna.