Diagnostyka prenatalna w trzecim trymestrze – robić czy nie robić?

Badanie trzeciego trymestru to diagnostyka prenatalna podobna do tej z początku pierwszej połowy ciąży. Wiele kobiet sądzi, że jej przeprowadzenie nie jest konieczne, jeśli dwa poprzednie badania wypadły dobrze. Czy słusznie? Co dokładnie możemy dowiedzieć się podczas badań w ramach diagnostyki prenatalnej trzeciego trymestru? Sprawdzamy.

Istota badania trzeciego trymestru

Diagnostyka prenatalna w trzecim trymestrze ma być niejako potwierdzeniem tego, co zostało ustalone wcześniej. Jeżeli badanie pierwszego i drugiego trymestru nie wykazało zaburzeń rozwojowych – z dużym prawdopodobieństwem badanie trzeciego trymestru potwierdzi te ustalenia. Nigdy jednak nie ma stuprocentowej pewności, że tak będzie.

Trzecie badanie prenatalne powinno być wykonane pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Wady wykryte w tym czasie pozwalają jeszcze na pewną interwencję lub przynajmniej odpowiednie dalsze prowadzenie ciąży i przemyślenie kwestii porodu oraz opieki neonatologicznej nad dzieckiem.

Większe dziecko = bardziej precyzyjny wynik

Drugie badanie prenatalne wykonywane jest około 20. tygodnia ciąży. To dopiero półmetek ciąży, a w kolejnych etapach następuje największy przyrost masy ciała dziecka. Mówimy tutaj o nawet 10-krotnym wzroście. W tym czasie rozwijają się i dojrzewają wszystkie narządy i z każdym tygodniem są one zwyczajnie większe.

Dokładnie w tym miejscu pojawiają się pewne ograniczenia diagnostyki prenatalnej z pierwszych dwóch trymestrów. Nie jest to kwestia umiejętności lekarza prowadzącego ciążę, ale właśnie wielkości narządów kluczowych do wykrycia wad płodu. Niektóre zaburzenia w budowie serca, układu moczowego czy pokarmowego widoczne są dopiero po 20. tygodniu ciąży.

W trzecim trymestrze mamy zatem do czynienia z istotnym badaniem, którego nie należy także opóźniać. Z czasem ciąża jest już bardzo zaawansowana, coraz mniejsza jest ilość wód płodowych, a jednocześnie coraz większe jest uwapnienie kości płodu, co utrudnia analizę USG nawet przy użyciu najlepszego sprzętu.

Kobieta ciężarna powinna także pamiętać, że w tym czasie ważna jest ocena wydolności łożyska, długości szyjki macicy i ewentualnego ryzyka wcześniejszego porodu. Z tego powodu nie warto bagatelizować diagnostyki prenatalnej w ostatnim etapie ciąży.

Previous post GPS rolniczy. Lokalizator czy nawigacja – co wybrać?
Next post Jak pakować kartony do przeprowadzki?