Osoby represjonowane w czasie komunizmu mogą obecnie ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie, w tym przypadku chodzi o lata 1944-1989.
Oczywiście w tym przypadku należy przedsięwziąć kroki prawne w celu uzyskania nieważności orzeczenia sądu komunistycznego. Dotyczy to również wielu osób które były internowane w czasie stanu wojennego w 1981 roku, może to dotyczyć także osób króle odbywały przymusową służbę wojskową w latach 1982-1983.
Jak ubiegać się o odszkodowanie?
W przypadku kiedy będziemy ubiegali się o unieważnienie wyroku wydanego przez sąd komunistyczny koszty postępowania będzie ponosił Skarb Państwa W tym przypadku także koszty ustanowienia pomocnika będą pokrywane przez skarbu państwa. Oczywiście wnioski mogą składać osoby represjonowane, w ich imieniu mogą występować także różnego rodzaju organizacje które zrzeszają osoby represjonowane, wystąpić może także Minister Sprawiedliwości czy Rzecznik Praw Obywatelskich.
Oczywiście o odszkodowanie może ubierać się także rodzina osoby represjonowanej, w tym wypadku będzie to przykładowo żona czy też dzieci, oczywiście można ubiegać się także o odszkodowanie po śmierci osoby. Można wnieść sprawę do sądu okręgowego w celu zasądzenia zadośćuczynienia oraz odszkodowania, może być to przykładowo odszkodowanie związane z pobytem w więzieniu czy też przykładowo odszkodowanie może pokrywać różnego rodzaju straty powstałe w wyniku utraty pracy. Warto zwrócić uwagę iż osoby represjonowane mogły mieć problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, co później odbiło się niekorzystnie na ich emeryturze czy rencie.
Jeżeli mamy wątpliwości jak uzyskać odszkodowanie dla represjonowanych, można skotkatować się z kancelarią prawną. Możemy dowiedzieć się tam w jaki sposób uzyskać odszkodowanie, dzięki temu możemy z pewnością przyśpieszyć bieg sprawy, z pewnością prawnik doświadczony w tej tematyce może nam doradzić jak przygotować dokumenty, tak aby cała procedura przebiegła sprawnie.