Rodzaje mało widocznych aparatów na zęby

Tradycyjne aparaty ortodontyczne, posiadające zamki i druty, są skuteczne, ale nie zawsze wygodne dla pacjenta.

Dlatego coraz większą popularnością cieszy się nowoczesna metoda leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem nakładek Invisalign lub Clear Aligner

Rodzaje mało widocznych aparatów na zęby

Nakładki silikonowe i aparaty lingwalne

Invisalign to system leczenia ortodontycznego oparty na indywidualnie wykonanych nakładkach silikonowych. Są one wykonane z wytrzymałego, przezroczystego tworzywa, co sprawia, że będą praktycznie niewidoczne podczas noszenia. Nakładki są miękkie i elastyczne, zapewniając komfort i wygodę podczas użytkowania. Leczenie ortodontyczne z użyciem nakładek silikonowych opiera się na stopniowej korekcji zgryzu poprzez wymianę nakładek co kilka tygodni. Na początku leczenia stomatolog wykonuje skanowanie lub odciski jamy ustnej pacjenta, które służą do stworzenia 3D modelu zgryzu i przygotowania na tej podstawie odpowiedniej wkładki.

Wkładki silikonowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość wyeliminowania widocznych elementów, tak jak w przypadku tradycyjnych aparatów na zęby. Można również wybrać aparat lingwalny, jest to aparat, który noszony jest po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu nasz wygląd jest dużo bardziej atrakcyjny, wiele osób, które chcą korygować uzębienie przy jednoczesnym zachowaniu estetyki, wybierają ten rodzaj aparatu. Zaletą aparatu lingwalnego jest szybsza kolekcja niż w przypadku nakładki silikonowej. Natomiast nakładka silikonowa może być wygodniejsza dla pacjentów, można ją wyjmować na czas posiłku, łatwiej również będzie zadbać o higienę jamy ustnej.

Dla wielu osób przezroczysty aparat na zęby może być najlepszą metodą korekcji wad zgryzu. W niektórych przypadkach, kiedy przykładowo zęby są nierówne, aparat może być również niekomfortowy podczas noszenia. W tym przypadku lekarz ortodonta może zalecić wybór aparatu silikonowego, który nie podrażnia jamy ustnej czy też języka. Obecnie dostępne są wysokiej jakości przezroczyste aparaty silikonowe Clear Aligner oraz Invisalign.

Previous post Jak wybrać fotel biurowy na chory kręgosłup?
Next post 1. Dieta a zdrowie wzroku