Obecnie drony staja się coraz bardziej dostępne, można wykorzystywać je w różnych celach, mogą służyć przykładowo w rolnictwie, gdzie można monitorować stale wzrost plonów.
Podobnie znajdą zastosowanie w budownictwie, czy geodezji, skorzysta z nich także fotograf czy też kamerzysta. W końcu dron można zabrać na wakacje aby nakręcić wyjątkowy film z góry. Dron aby pozostawał w powietrzu musi posiadać zaawansowane sterowanie komputerowe, które nadzoruje działanie wielu podzespołów. W jednostce centralnej znajdziemy zatem minikomputer jednostka sterująca wyposażona jest w żyroskopy i akcelerometry, która w sposób ciągły monitoruje lot i sprawia, że dron utrzymuje się w powietrzu i lata w określonych kierunkach. Najczęściej spotkamy drony które wyposażone są w cztery śmigła, jednak wiele osób uważa za bardziej profesjonalne modele które posiadają sześć lub osiem śmigieł. Mogą mieć lepsze właściwości nośne, jak również można nimi dokładniej kierować. Jeśli maszyna ma się podnosić lub opadać, wszystkie śmigła przyspieszają lub zwalniają. Jeśli ma się poruszać w określonym kierunku do przodu lub na boki, zwalnia śmigła po tej stronie, po której ma lecieć, podczas gdy po drugiej stronie przyspiesza stąd wynika przechył maszyny. Oczywiście ważne jest sprawdzenie prawidłowego złożenia i działania naszego drona. Operator musi upewnić się, że wszystkie śmigła faktycznie obracają się zgodnie z instrukcjami jednostki sterującej i że nic nie przeszkadza. Drony przeznaczone są do przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów, najczęściej jest to kamera, która może być na stałe wbudowana, lub też można ją wymieniać i podczepiać. Można zakupić także modele, które posiadają ruchome obiektywy kamery, z niezależnym sterowanie,. Są to bardzo profesjonalne jednostki, jednak do ich obsługi potrzeba bardzo dużej wprawy i treningu. Niektóre drony, które mają już dołączoną kamerę w podstawowym pakiecie. Kamera posiada gniazdo na kartę micro SD, na której przechowuje filmy i zdjęcia. Filmowaniem i fotografowaniem można sterować za pomocą nadajnika, tego rodzaju rozwiązania dają lepszą jakość obrazu, niż zwykłe tańsze drony. Tego rodzaju małym dronem jest przykładowo dron DJI Tello Combo.
Oczywiście można znaleźć także dronu, które posiadają miejsce w którym możemy podczepić kamerkę sportową, będzie ona przekazywała obraz bezpośrednio do naszego telefonu czy też tabletu, ale może być także wyposażona w slot karty pamięci.
Dron wysyła obraz online na telefon komórkowy, tablet lub specjalny ekran. Zatem operator dokładnie widzi co się dzieje w danej chwili. W przypadku niektórych typów można sterować aparatem i kamerą dedykowanym urządzeniem, ale w większości przypadków może do tego służyć nasz telefon. W przypadku większości dronów transfer obrazu polega na pobraniu odpowiedniej aplikacji, na telefon komórkowy. Po włączeniu dron stworzy własne łącze bezprzewodowe. Zatem łączymy się z wifi za pomocą telefonu komórkowego, uruchamiamy aplikację i uzyskujemy podgląd kamery. Droższe typy dronów mogą posiadać dedykowane zakresy sterowania. Bardzo ważnym elementem każdego rona jest oczywiście jego bateria, czyli akumulator, który zasila całą jednostkę. Trzeba pamiętać że jeżeli będziemy często korzystali z naszego dorna, warto zakupić dodatkowe baterie, które można będzie wymienić na bieżąco. Często praca dronów jest ograniczona do 20-30 minut. Dlatego też dodatkowe baterie będą bardzo potrzebne. Kiedy potrzebujemy dobrej jakości drona warto sprawdzić model DJI Mavic Mini FLY MORE COMBO. Dzięki niemu będziemy mogli wykonać profesjonalne filmy i zdjęcia. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na zasięg naszego drona, który będzie zależał od rodzaju łączenia z jednostką sterującą. Zazwyczaj drony, które utracą połączeni, same mogą wrócić do miejsca, z którego sterowały. Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy łatwo zapobiegać zagubieniu naszego drona. Dodatkowo przed startem warto zapoznać się z okolicą, należy zwrócić szczególną uwagę na drzewa i druty wysokiego napięcia.