Butelka plastikowa – czy woda jest w niej zdrowa?

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożycie blisko dwóch litrów wody w ciągu doby. Dokładna jej ilość zależna jest od indywidualnego zapotrzebowania, wynikającego z aktywności fizycznej, warunków pogodowych, a także ewentualnych chorób. 

Pozbawiona cukru oraz ulepszaczy woda źródlana lub mineralna rekomendowana jest w codziennej diecie dorosłych i dzieci jednak coraz częściej słyszymy negatywne opinie na temat plastikowych butelek, w których woda sprzedawana jest najczęściej. Tworzywo sztuczne nie jest bowiem materiałem odpowiednim w bezpośrednim kontakcie z wodą, do której mogą przedostawać się niekorzystne substancje i związki chemiczne.

 

Butelka plastikowa – jak wpływa na zawartą w niej wodę?

Butelka, wykonana z tworzywa sztucznego jest często stosowana jako opakowanie produktów spożywczych. Butelki plastikowe na wodę znajdziemy we wszystkich sklepach spożywczych. To lekkie, praktyczne tworzywo jest niedrogie w produkcji i pozwala na szybkie pakowanie, łatwy transport i magazynowanie oraz dystrybucję. Tworzywo, z którego wykonane są butelki na wodę zawiera jednak cząsteczki nylonu, polistyrenu i innych polimerów, które mogą być szkodliwe w kontakcie z żywnością. W tworzywie szczególnie niebezpieczne okazują się bisfenole A i S, które pod wpływem nagrzewania w wyniku ekspozycji na promienie UV mogą wpływać na układ hormonalny człowieka, prowadząc do rozwoju chorób przewlekłych, jak astma, cukrzyca, nowotwory. Bisfenol w wielu krajach został już uznany za substancję toksyczną i jest regularnie wycofywany. Liczne badania potwierdzają możliwość przedostania się mikrocząsteczek plastiku do wody w butelce (https://dafi.pl/blog/zdrowa-dieta/czy-woda-w-butelkach-plastikowych-jest-zdrowa/). Polipropylen, występujący w zakrętkach również może negatywnie wpływać na zdrowie. 

 

Zdrowa woda – systemy filtrujące alternatywą dla plastikowych butelek

Butelki plastikowe nie są jednak jedynym, dostępnym sposobem na picie wody. Wybierając zdrową alternatywę w postaci filtra przepływowego lub dzbanka z filtrem Dafi rezygnujesz nie tylko z toksycznych substancji, które mogą przedostawać się do wody, ale i z wydatków, związanych z kupowaniem wody butelkowanej. Jesteś eko, bo nie zużywasz plastiku. Wybierając dzbanek z filtrem możesz oczyszczać wodę wodociągową przed przegotowaniem oraz pić ją od razu po przefiltrowaniu. Dzięki regularnej wymianie filtra w dzbanku pozbywasz się zanieczyszczeń wodociągowych, takich jak drobinki piasku, żwiru, rdzy, a także pestycydów i metali ciężkich. Filtr przepływowy nie tylko pozwoli Ci uniknąć kosztów kupowania wody butelkowanej oraz zapewni Ci zdrowie poprzez eliminację szkodliwych substancji z wody wodociągowej, którą możesz pić z jego użyciem bezpośrednio z kranu, ale zadba o dłuższą żywotność urządzeń AGD i sanitariatów, wpływając na zmiękczenie twardej wody. 

 

Jak pić zdrową wodę gdziekolwiek jesteś?

Alternatywą dla plastikowej butelki wody, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie jest butelka filtrująca Dafi o takiej samej funkcjonalności w podróży, podczas treningu, w szkole oraz w pracy. Nie tylko zawiera wodę, wolną od zanieczyszczeń mechanicznych, wodociągowych i szkodliwych związków, przenikających z tworzywa sztucznego (butelki filtrujące Dafi są atestowane i produkowane bez zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji), ale zapewnia wygodę, związaną z możliwością napełnienia jej gdziekolwiek. Oszczędzasz, jesteś eko i dbasz o zdrowie, pijąc wodę wolną od szkodliwych związków i zanieczyszczeń.

Previous post Drewniane donice w których wasze rośliny urosną znakomicie
Next post Konkretne wsparcie dla maturzystów na które należy postawić