Jak działa układ hydrauliczny?

Układy hydrauliczne mogą w prosty sposób zwielokrotniać siłę.

Systemy mechaniczne wymagałyby skomplikowanego systemu przekładni, łańcuchów, kół pasowych i dźwigni, aby przesuwać maszyny. Jednak systemy hydrauliczne mogą przenosić siłę na miejsce, w którym musi się on znajdować, aby wykonać pracę, po prostu poprzez przeciągnięte węże hydrauliczne między nimi. Płyny skutecznie przenoszą siłę, ponieważ nie ulegają kompresji. Wąż hydrauliczny jest specjalnie zaprojektowany do przepływu płynu hydraulicznego pod ciśnieniem do różnych elementów hydraulicznych, zaworów, siłowników i narzędzi. Ponieważ działają pod wysokim ciśnieniem, węże hydrauliczne są często wzmocnione i zbudowane z kilku warstw, zachowując elastyczność. Często także producenci określają w jakich warunkach mogą pracować dane węże, chodzi tu o ciśnienie jak również temperatury. Część wewnętrzna jest często wykonana z gumy termoplastycznej lub syntetycznej. Jak działa układ hydrauliczny?

Rura została zaprojektowana tak, aby umożliwić swobodny przepływ i elastyczność, ponieważ węże hydrauliczne często są zagięte, lub też pracują wraz z maszyną na której są zamontowane.

Część z gumy lub tworzywa posiada dodatkowo oplot najczęściej z drutu plecionego. Warstwa wzmacniająca otacza rurę wewnętrzną, chroniąc ją przed rozdarciem. W zależności od potrzeb należy wybrać właściwy wąż, czasem musi być on odporny na działanie oleju pod wysokim ciśnieniem. Często węże tego rodzaju widzimy w urządzeniach i maszynach budowlanych, przykładem może być koparka budowlana, która wymaga układu hydraulicznego, ale także konieczny jest ruchu elastyczność węża, który będzie poruszał się wraz z ruchem łyżki, która nabiera i wysypuje urobek. Niektóre systemy hydrauliczne mogą wykorzystywać połączenia rur sztywnych, rurek z tworzywa czy metalowych oraz węży giętkich. W wyniku działających siła czasem węże mogą zostać uszkodzone, zatem trzeba je naprawią, do nowego węża trzeba dorobić nowe końcówki, zatem trzeba znaleźć firmę która wykonuje zakuwanie węży hydraulicznych. Trzeba dobrać odpowiednią średnica samego węża, ale także średnicą nakrętki na końcówce.

Previous post Przygotowanie do przeprowadzki
Next post Najlepsze systemy deskowań