Ozonowanie samochodu jako sposób na odświeżenie wnętrza auta

Ozonowanie w branży motoryzacyjnej rozgościło się już na dobre. I słusznie! To nie tylko odświeżenie wnętrza samochodu, ale przede wszystkim oczyszczanie przestrzeni, w której każdy z nas spędza często długie godziny. Jak przebiega proces ozonowania pojazdu? Czy to na pewno bezpieczne? Zmierzmy się z tym tematem!

Oczyszczanie przez ozonowanie

Ozon to gaz składający się z trzech cząsteczek tlenu, co oznacza, że zawiera dodatkową jego cząsteczkę w porównaniu z powietrzem, którym oddychamy. Takie środowisko jest śmiertelne dla większości zanieczyszczeń, jakie w naszych samochodach mogą się pojawić.

Działanie ozonu jest dosyć szerokie:

● usuwa nieprzyjemne zapachy;

● usuwa wirusy i bakterie;

● zabija grzyby, roztocza i inne alergeny.

Gdybyśmy mieli podsumować to jednym zdaniem, stwierdzilibyśmy na pewno, że jest to głęboka dezynfekcja, która neutralizuje działanie wszelkich potencjalnie chorobotwórczych substancji. Dlaczego mówimy o głębokiej dezynfekcji? Ozon jako gaz jest w stanie dotrzeć do najgłębszych części samochodu i tam utleniać – czyli neutralizować – wszystkie zanieczyszczenia. Nie może zatem dziwić jego stale rosnąca popularność.

Ozonowanie samochodu – jak wygląda?

Cały proces trwa zwykle około 60 minut. Może on być krótszy lub dłuższy, zależnie od poziomu zanieczyszczeń oraz częstotliwości wykonywania procedury. Przed rozpoczęciem oczyszczania należy wyjąć z samochodu wszelkie źródła przykrych zapachów, np. otwarte opakowania po produktach spożywczych czy środki chemiczne.

Najczęściej samo ozonowanie samochodu polega na umieszczeniu we wnętrzu samochodu rurki, która doprowadza ozon i pozostawieniu jej na odpowiednio długi czas. Operatorzy ozonatorów często zalecają także włączenie klimatyzacji i obiegu wewnętrznego w samochodzie. Cały proces powinno zakończyć przynajmniej kilkunastominutowe wietrzenie wnętrza samochodu, aby cały gaz wydostał się na zewnątrz (jego nadmiar może być dla człowieka szkodliwy).

Poza samym ozonowaniem warto zatroszczyć się także o wymianę filtra kabinowego, a procedurę powtarzać regularnie – przynajmniej raz w roku, np. Wiosną, kiedy zazwyczaj robimy generalne porządki w aucie. Częściej ozonowanie powinni przeprowadzać m.in. palacze – wówczas zabieg ten należy wykonywać nawet raz na miesiącu.

Previous post Dlaczego jeszcze nie wynajmujesz sobie ciągników siodłowych?
Next post Wybór skutecznych herbicydów przeciwdziałających problemom z zaślazem pospolitym