Kreatyna i kłamstwa na temat jej stosowania

Zasadniczym efektem przyjmowania kreatyny jest usprawnienie odbudowy ATP i dostarczanie mięśniom energii. Dzięki niej ćwiczy się dłużej, intensywnie. Umożliwia dodatkowo zbierać w komórkach wodę, na skutek czego rozbudowie ulegają włókna mięśniowe.

Niemniej jednak mnóstwo ludzi miewa na jej temat negatywne opinie, Zwykle z powodu braku wyników i nieodpowiedniej suplementacji, która prowadzić może do wielu działań niepożądanych. Żadne z owych teorii nie są zwykle prawdziwe, w sytuacji gdy trzymamy się przyjętych norm.

Do najczęściej podnoszonych zarzutów należą:
– przyczynianie się kreatyny do przyrostu wagi
– przyczynianie się kreatyny do rozpadu komórek mięśniowych (rabdomioza)
– wpływ kreatyny na dysfunkcje żołądkowe
– kreatyna uszkadza nerki i wątrobę
– kreatyna wpływa na skurcze i zbytnie odwodnienie organizmu
– prawdopodobny wpływ kreatyny na powstawanie żylaków.

Przeprowadzane na kreatynie liczne próby naukowe nie potwierdziły jej wpływu na ani jedną z wyżej wymienionych dysfunkcji. Można sądzić, że wpływ na ich zaistnienie mogły mieć nie wyłącznie predyspozycje i okoliczności genetyczne, przesadzone przyjmowanie odżywki bądź też nieprawidłowe odżywianie. Przy przestrzeganiu wskazówek producenta, przy wytężonym wysiłku fizycznym i prawidłowej diecie nie potwierdzono żadnych skutków ubocznych. Wypada pamiętać, że plan treningowy, prawidłowe jedzenie i suplementacja są zalecane równocześnie. Przytoczone mity na temat kreatyny obalone zostały w wielu badaniach, z których przeważnie wynikały wręcz przeciwne tezy. Skoro tak dla aktywnych fizycznie chcących wspomagać rozwój masy mięśniowej tego typu odżywki, jedne z najbezpieczniejszych, są podstawą.

Previous post Wysokiej jakości lampy
Next post Białko czy gainer na przyrost masy – co jest lepsze?