Postęp dokonany w elektronice i fizjologii mięśni oznacza, że jesteśmy teraz w stanie zastosować elektrostymulację, czyli EMS, aby narzucić optymalne tempo pracy maksymalnej liczbie włókien mięśniowych.
W rzeczywistości istnieje wiele dodatkowych korzyści dla osób używających tej techniki treningowej, a ich efekty mogą być bardzo znaczne. Fakt, że praca wykonana w ramach EMS nie powoduje obciążenia układu sercowo-naczyniowego ani zmęczenia, oznacza, że możemy zastosować tę technikę do zwiększenia obciążenia treningowego mięśni zwiększania ogólnego zmęczenia fizycznego. To z kolei oznacza, że możemy przeprowadzić więcej treningów o wyższej jakości, w których pojawiają się inne zalety. Prawdą jest stwierdzenie, że celem treningu wytrzymałościowego jest zwiększenie zdolności oksydacyjnej lub maksymalizacja zużycia tlenu. W obu tych ćwiczeniach rozwija się trening siłowy, zwiększając przepływ serca i enzymy oksydacyjne znajdujące się w tkance mięśniowej. Co więcej, zdolności oksydacyjne włókien mięśniowych eksperymentalnie przekształconych w wolne włókna przez stymulację są dwukrotnie większe niż u najlepszych sportowców wytrzymałościowych, co pokazuje, że elektrostymulacja stwarza perspektywę znacznej poprawy wytrzymałości.
EMS ma również tę zaletę, że umożliwia aktywację lub preferencyjne użycie szybkich włókien.
Sportowcy chcący zwiększyć swoją siłę i prędkość muszą pracować z bardzo dużymi ciężarami i stosować skurcze obejmujące ponad 80% ich maksymalnej siły, co powoduje znaczne obciążenie stawów i układu sercowo-naczyniowego. Wyczerpuje również użytkownika fizycznie i psychicznie i naraża go na ryzyko uszkodzenia mięśni lub układów kostno-stawowych. Ale nawet gdy EMS jest używany do stymulacji skurczu przy zaledwie 50% maksymalnej siły, niektóre mięśnie są już zajęte pracą, co nie miałoby miejsca, gdyby skurcz był dobrowolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://fitxpress.pl/ems-efekty-i-dzialanie/. EMS pozwala zatem uniknąć ryzyka związanego z użyciem bardzo dużych ciężarów, a także pracy z szybszymi włóknami, niż byłoby to możliwe przy dobrowolnym skurczu o tej samej intensywności.