W jaki sposób inflacja wpływa na rynek akcji?

Wiele krajów z różnych części świata – w tym Polska – w 2022 roku zmaga się ze stale rosnącą inflacją. Jej efekt jest zauważalny w różnych obszarach ekonomi, także na rynku akcji.

Czy wzrost inflacji to powód do zmartwień dla inwestorów?

Wysoka inflacja jest odczuwalna praktycznie dla każdego – zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W przypadku inwestorów sprawa ta jest jednak bardziej skomplikowana; często okazuje się, że rynek akcji jest właściwie skutecznym zabezpieczeniem przed inflacją. Warto przede wszystkim zauważyć, że pieniądze trzymane w przysłowiowej „kieszeni” będą jedynie tracić na wartości – kiedy jednak poświęcimy swoje środki na inwestycje, możemy nieco złagodzić ten proces.

Co ciekawe, wyniki różnych badań na ten temat dość często są sprzeczne ze sobą. Bezpośredni związek pomiędzy poziomem inflacji a wynikami spółek giełdowych jest niezwykle trudny do oceny. Można jednak spojrzeć na to zjawisko z perspektywy całego rynku, analizując dane historyczne – w przypadku rynku amerykańskiego inwestorzy mogli liczyć na najlepsze wyniki przy inflacji wynoszącej 2–3%. To wartości często uważane za „zdrowy” poziom zmian wartości waluty, który jest korzystny dla gospodarki kraju. Jednocześnie nawet wyższa inflacja przeważnie nie wpływa negatywnie na giełdę, choć w takich warunkach ryzyko również rośnie.

Inflacja, stopy procentowe i akcje

Spore znaczenie ma tutaj również wysokość stóp procentowych: przedsiębiorstwa dostosowują się do ich poziomu, zmieniając ceny oferowanych towarów i usług, w ten sposób efektywnie „przerzucając” koszt inflacji na końcowego klienta. W efekcie wpływ na wyniki inwestorów jest ograniczony, a w wielu przypadkach mogą oni nawet liczyć na wzrost zysków z giełdy. Nie każdy sektor jednak jest w stanie odpowiednio zareagować na taką sytuację – wysoka inflacja z pewnością stwarza warunki, w których należy jeszcze bardziej uważać przy inwestowaniu.

Jak nie stracić na inflacji? Odpowiedzialne inwestowanie to podstawa

Aby ograniczyć wpływ inflacji na swój portfel inwestycyjny, warto wziąć pod uwagę zarówno akcje, jak i instrumenty cechujące się wyższą stabilnością – na przykład złoto czy obligacje indeksowane. Potrzebna będzie do tego odpowiednia platforma: za przykład może posłużyć wchodzący w skład banku Saxo broker z dostępem do różnych aktywów z wielu krajów.

Nie bez znaczenia pozostaje skuteczna analiza dostępnych akcji, jak również kwestii, które mogą wpłynąć na wyniki portfela – na przykład ryzyka walutowego. W tym celu można zastosować między innymi narzędzia analizy technicznej i fundamentalnej. Metody z tej drugiej grupy często obejmują także przegląd ogólnej sytuacji gospodarki danego kraju i globalnej ekonomii, co pozwoli uwzględnić inflację przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Previous post Naprawy blacharskie aut
Next post Kredyt konsolidacyjny zastąpi inne zobowiązania